Solum Magnum osvojio srebro na Decanteru 2026
19. 06. 2026.
OOPS, WE DID IT AGAIN
Piše: Robert Naprta
Da, da, opet smo uspjeli. Nakon prošlogodišnjeg srebra za našu Ružicu, ove smo godine opet pobrali srebro u Londonu na Decanteru. Ovoga puta za naš magnum, mrcinu od 1,5 litara, službenog (i nimalo pretencioznog naziva) Solum brut nature Blanc de Blancs magnum XO vintage 2018. Ha, šta kažete, jesam vam rekao, nimalo pretenciozno, zar ne?
Da ipak pojasnim, riječ je o našem klasičnom „naturu“, pjenušcu suhom ko barut, bez dodanog šećera, s našeg vinograda u Vugrišincu, Međimurje. Pjenušcu po kojem smo, ok, ako ne slavni, a onda barem naširoko i nadaleko poznati.
Ono po čemu je ovaj naš debeljko poseban, svakako je duljina trajanja odležavanja na kvascima prije degožiranja. Ha, šta, what, molim, kaj ovaj drobi? Sad kad već gubite strpljenje i šaljete onog koji je ovo pisao na neko mjesto da ukratko pojasnim – sve u vezi s proizvodnjom pjenušaca je drukčije, skuplje i široj publici nepoznatije, nego kod proizvodnje mirnih vina. Jer nema tog Hrvata kojem neki deda nije jednom proizvodio negdje vino, pa se, eto, svi pomalo kužimo.

Proizvesti pjenušac velki je kumst, big deal, da se povežemo i s naslovom teksta. Ovaj naš iz berbe 2018 čekao je strpljivo u boci 80 mjeseci prije nego što smo mu udahnuli dušu s par kapi našeg domaćeg, deset godina starog XO vinjaka.
Pa ti sad reci…
